Właśnie mija 30 rocznica powstania wielkiej, społecznej, niezależnej od władz organizacji. Podpisanie historycznych porozumień umożliwiło powstanie pierwszego, wolnego, niezależnego związku zawodowego NSZZ „Solidarność”. Zapoczątkowało to proces upadku komunizmu w naszym kraju i pośrednio zmiany ustrojowe w innych europejskich państwach bloku komunistycznego.
Protesty rozpoczęły się w lipcu 1980 roku. Stopniowo ogarnęły cały kraj. Decydujące znaczenie miał rozpoczęty 14 sierpnia strajk w Stoczni Gdańskiej, który rozszerzył się na pozostałe stocznie, porty, komunikację miejską i niektóre zakłady przemysłowe. 18 sierpnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przekazał wojewodzie gdańskiemu listę 21. postulatów. Dotyczyły one spraw ekonomicznych, głównie płacowych, jednak najważniejsze były te o charakterze politycznym: prawo do tworzenia wolnych związków zawodowych i zniesienie cenzury. Na przyspieszenie tempa rokowań ze stroną rządową wpłynęło rozszerzenie fali protestów na cały kraj, między innymi strajk, który 18 sierpnia rozpoczął się w Szczecinie, a także protesty solidarnościowe podjęte 29 sierpnia przez górników z kopalni „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu i w ślad za nimi wielu innych kopalniach i zakładach pracy na Śląsku.
Podpisanie porozumień sierpniowych w1980 roku zakończyło falę dwumiesięcznych strajków w zakładach pracy w całej Polsce. Protesty były spowodowane niezadowoleniem społeczeństwa z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej oraz ze sposobu sprawowania władzy przez rządy komunistyczne. Wydarzenia i zmiany jakie nastąpiły w minionym trzydziestoleciu przyniosły nam wolność i demokrację, ale nie wszystkim umożliwiły godne życie i o to musimy w dalszym ciągu walczyć.